Vorai namuose – naikinti ar palikti?

„Voras laimę neša“ – tikriausiai visi esate girdėję šią ir kitas panašias patarles ir priežodžius apie vorus. Nors vorų nemėgsta, vengia ar bijo daugelis žmonių, tačiau nėra įprasta juos laikyti kenkėjais.

Priešingai, sakoma, jog vorai gaudo kitus vabzdžius, tokius kaip muses ar kandis. Tačiau šioje vietoje reikėtų žvelgti plačiau – kodėl pas jus yra tiek daug kenkėjų, kurie pritraukia vorus? Galbūt verta patikrinti namų švarą? 

Bet kokiu atveju, vorų naikinimas yra įprasta dezinfekavimo įmonių praktika, kuri populiarumu nenusileidžia tarakonų naikinimui. Tad trumpai aptarsime pagrindinę informaciją apie vorus ir ką turėtumėte apie juos žinoti.

Ar voras Lietuvoje pavojingas žmogui?

Lietuvoje, kaip ir kituose pasaulio kampeliuose gausu vorų. Tačiau vorai labiau gyvena lauko salygomis, nei namuose. Naminiai vorai daug retesni, tačiau jų taip pat esama. Tarp dažniausiai sutinkamų vorų Lietuvoje yra naminis kampavoris, ilgakojis virpūnėlis, plėšriavoris (panašus į tarantulą), vapsvavoris, maišavoris, voras juodoji našlė ir voras kryžiuotis.

Anot specialistų, visi vorai yra daugiau ar mažiau nuodingi. Visgi, Lietuvoje gyvenantys vorai nuodų turi per mažai, kad jie darytų kokią nors įtaką žmogaus organizmui. 

Lietuvoje esama tik dviejų rūšių vorų, kurie būtų pajėgūs įkasti į pirštą. Tai vapsvavoris ir voras kryžiuotis, tačiau kryžiuotis odą perkasti gali tik tuomet, kai yra pilnai suaugęs. Ir tai, jie taip darytų tik gindamiesi ir įspiesti į kampą. Dar nebuvo atvejo, kad voras tykotų žmogaus ir norėtų jį sukandžioti. Taigi lengvai galime daryti apibendrinimą, jog vorai nepavojingi. 

voras kryžiuotis

Tačiau tai neįtikins žmonių, kuriems vorai kelia panišką baimę. Arachnofobija – vorų baimė yra viena dažniausiai pasitaikančių fobijų pasaulyje. Nors daugelis žmonių pamatę vorą krūpteli ar pasibjaurėja, tačiau žmonėms turintiems arachnofobiją pamačius vorą kyla nerimas, baimė, gali netgi prasidėti pykinimas, prakaitavimas, apsvaigimas, padidėja širdies susitraukimų dažnis, kitaip tariant žmogus tikrai blogai jaučiasi ir panikuoja. 

Iš kitos pusės, kol vieni lipa sienomis pamatę paprastą vorą, kiti mėgaujasi augindami egzotinius vorus terariumuose. Tad kiekvienas žmogus turi savo požiūrį į vorus.

Iš kur namuose atsiranda voras?

Net jei nematote vorų, greičiausiai jų vis tiek yra namuose. Kol jų vienas kitas, atrodo jie nesukelia problemų, tačiau vorai itin sparčiai dauginasi, tad nesiimant veiksmų, vieną dieną grįžus po ilgesnių darbostogų, gali prireikti geros šluotos, kol prasiskirsite kelią tarp voratinklių iki kambario vidurio (na gal ne visai taip baisiai, kaip siaubo filmuose). 

Vorai mėgsta šiltas, tamsias vietas, tokias kaip plyšiai, kampai, oro ventiliacijos angos ir užuolaidų karnizai. Jų visada gausiai rasite palėpėse ir rūsiuose. Dalis rūšių labiau mėgsta būti lauke ir audžia voratinklius sandėliukuose, sodo medžiuose ar krūmuose, prie turėklų ar žibintų.

nuodingi vorai

Voratinklių namuose padaugėja rudens metu, kuomet vėstant orams vorai patraukia ieškoti šiltesnio kampo, kad galėtų peržiemoti. 

Ženklai išduodantys, jog jūsų namuose dauginasi vorai

  • Voratinkliai kambarių kampuose, prie lango, ant lubų,
  • Pavieniai vorai ropojantys ant sienos ar grindų,
  • Ant žemės besimėtančios musių ir kitų vabzdžių išnaros.

Specialistai sutinka, jog vorų buvimas namuose išduoda kiek atmestinį požiūrį į tvarką ir švarą. Todėl jei namuose daug vorų, pats laikas imtis generalinės tvarkos.

Ar vorus galima naikinti?

Posakiai ir priežodžiai, jog vorų negalima naikinti yra taip giliai įsipaišę į mūsų sąmonę, jog net nekeliame klausimo, iš kur atėjusi tokia nuostata. Pasirodo, jog senovėje voratinklis buvo gydomųjų gėrimų komponentas. Tad naikinti vorus ir vėliau neturėti svarbaus gėrimo komponento buvo itin blogas sprendimas. Tačiau dabar jau nebe viduramžiai ir jei neužsiimate magiškų gėrimų gamyba, jums tikrai nėra poreikio saugoti voratinklius nuo sunaikinimo.

vorų naikinimas

Tuo labiau, jog kaip jau minėjome, nevaldant vorų populiacijos namuose, jie greitai išplis. Jei nenorite voro mušti, galite jį pagauti ir išnešti į lauką, toliau nuo namų. Galbūt jis nebesugrįš pas jus, arba nukeliaus pas kaimynus. 

Kaip išvengti vorų atsiradimo?

Kad nereikėtų jausti kaltės mušant su šlepete vorą, tuo tarpu mintyse girdint protėvių patarles, geriausia pasistengti, jog vorų paprasčiausiai nebūtų namuose. To galima pasiekti palaikant švarą ir tvarką namuose bei pašalinant galimybę vorams patekti į namus pro nesandarias landas ir skyles.

Vorai apsigyvena ten, kur yra maisto. O kuo minta vorai? Jų maisto pagrindas yra kiti, smulkesni vabzdžiai, tokie kaip musės, kandys, tarakonai. Todėl pasistenkite, jog namuose nebūtų šių kenkėjų. Nepalikite ant stalo ar virtuvės stalviršio maisto produktų, dažniau išneškite šiukšles. Jei musės įskrenda pro pravirus langus, o langus paliekate pravirus dažnai, užsidėkite tinklelius nuo vabzdžių – sustabdysite ne tik muses, bet ir įkyrius uodus. 

vorai namuose

Naktį, kuomet užsidegate šviesą, uždarykite langus. Pro pravirus langus į kambarius šviesos link suskris šimtai musių ir uodų – jie ne tik neleis užmigti, išsiurbs kraują, tačiau ir privilios vorų.

Vorus atbaidyti galima natūraliais atbaidančiais skysčiais, kuriuos galima pasigaminti namuose patiems. Jų pagrindas eteriniai aliejai, tad ir namai kvepės, ir vorų nebus. Labiausiai vorai nemėgsta pipirmėtės, arbatmedžio ir citrusinių kvapų. 

Švara padės išvengti vorų

Palaikykite tvarką ir švarą palėpėse bei rūsiuose. Bent kartą per metus perkraustykite pagalbines patalpas, išvalykite voratinklius ir išmeskite vorus. Gyvenamose patalpose atkreipkite dėmesį į vietas už baldų, už radiatorių, po lova patalynės dėžėje – išvalykite, nubraukite voratinklius šluoste ar nusiurbkite siurbliu.

Galiausiai, paskutinė viltis, jei jau niekaip nepavyksta atsikratyti vorų paprastais metodais – kreiptis į kenkėjų naikinimo specialistus. Kenkėjų naikinimu užsiimančios įmonės gerai žino vorų specifikas ir gali imtis aktyvių veiksmų bei efektyviai pašalinti vorų kolonijas. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now ButtonSkambinti