Blusos: jų rūšys ir kaip jas efektyviai išnaikinti namuose?
Blusos – vieni iš dažniausiai namuose apsigyvenančių kenkėjų. Jos čia šiltai ir patogiai įsikuria nušokavusios nuo gyvūnų kailio, tačiau tai toli gražu nėra vienintelis jų patekimo kelias.
Blusos gali maitintis ir žmonių krauju, jos platina alergijas, žmonėms pavojingas ligas, parazitų kiaušinėlius. Blusų įkandimai – taip pat labai nemalonūs, nes įgėlimo vietoje susiformuoja guzelis, oda parausta, vargina niežulys, kartais aplink įkandimo vietą atsiranda raudonos spalvos apskritimas. Todėl šiuos kenkėjus būtina naikinti. Aptarkime blusų rūšis ir pačius blakių namuose naikinimo būdus.
Turinio rodyklė
Blusų rūšys
- Žmoginė blusa. Jos būna juodos arba juodai rudos spalvos, 1–4 mm ilgio, turi straubliuką, kuriuo praduria odą ir siurbia kraują. Pasisotinusios patelės sudeda iki 4–8 kiaušinėlių. Žmoginės blusos gali pernešti ligas, bakterijas, įskaitant ir marą sukeliančią Yersinia pestis.
- Šuninė blusa. Jos yra rudai juodos spalvos, prisisiurbusios kraujo atrodo raudonai juodos. Kūnelio ilgis – 1–4 mm, blusa nušoka iki 15 cm. Ant šuninių blusų kūno yra dygliukų, padedančių išsilaikyti ant gyvūno kailio. Šuninės blusos minta ne tik šunų, bet kačių, kartais – žmonių krauju. Šuninė blusa gali pernešti plokščiųjų šunų kirmėlių kiaušinėlius.
- Katininė blusa. Jos – kiek smulkesnės, iki 2–3 mm ilgio, šonai – plokštesni nei kitų blusų. Katininės blusos veisiasi ir subręsta kačių guoliuose. Šios rūšies blusos gali įkąsti ir žmonėms, tačiau mintant žmonių krauju jų gyvenimo ciklas nutrūksta.
- Paukštinė blusa. Jos yra rusvos (gelsvos) spalvos, kūnelis gali būti stambesnis nei kitų rūšių blusų, t. y. iki 8 mm. Paukštinės blusos dažniausiai apsigyvena paukščių lizduose, paukštynuose, inkubatoriuose, kur perinami paukščiai, namuose veistis sąlygos joms nėra palankios.
O koks yra blusų gyvenimo ciklas?
Suaugusios blusos deda kiaušinėlius, kurie nėra prisitvirtinę prie kailio, tad gali pasklisti po visus namus. Iš kiaušinėlių išsirita mažos, sunkiai plika akimi pastebimos lervutės. Jos gyvena ant grindų, baldų, naminių gyvūnų guoliuose. Galiausiai susukamas kokonas ir užgimsta suaugusi blusa. Suaugusios blusos gyvenima apie 3 savaites.
Kaip naikinti blusas namie jeigu turite augintinių?
Visų pirma, pastebėję blusų, imsimės gydyti gyvūnus. Tačiau atminkite, kad blusų kiaušinėlių gali būti ne tik ant jų kailio, bet ir visuose namuose.
Konsultuokitės su veterinaru
Paklauskite gydytojo, kaip jis rekomenduoja kovoti su augintinio blusomis. Reikėtų preparato, kuris veiktų blusas visose stadijose – nuo kiaušinėlių iki suaugusių vabzdžių, taip pat būtų pritaikytas mūsų klimato sąlygomis. Labai svarbu – gydyti reikia visus naminius gyvūnus: šunis, kates, triušius bei šeškus.
Naudokite specialias šukas
Gali atrodyti, kad toks būdas naikinti blusas – pasenęs, tačiau iššukavę gyvūno kailį šukomis su itin tankiais dantukais, puikiai pašalinsite didžiąją dalį kenkėjų. Gyvūną būtinai šukuokite lauke (juk nenorite, kad blusos ir blusų kiaušinėliai dar labiau pasklistų po namus), daugiausia dėmesio skirkite kaklo sričiai ir uodegai. Šalia pasistatykite dubenėlį su šiltu, muiluotu vandeniu: jame galėsite vis išplauti šukas.
Išmaudykite augintinį, naudodami specialų šampūną nuo blusų
Galiausiai, siekdami „užtvirtinti“ gydymo kursą, gyvūną išmaudykite. Jo kailį trinkite specialiu šampūnu nuo blusų: jo įsigysite veterinarijos vaistinėse.
Blusos namuose – kaip atsikratyti? Svarbiausia – švara ir higiena
Dažnai naudokite dulkių siurblį
Jeigu namus dulkių siurbliu siurbiate retai, blusų invazija turėtų paskatinti pakeisti šį įprotį. Reguliariai siurbiant patalpas, kilimus, plyšius medinėse grindyse ir minkštuosius baldus, ženkliai sumažės blusų ir jų kiaušinėlių. Itin kruopščiai išsiurbkite erdves, kur augintinis arba jūs praleidžia daugiausia laiko – miegate ir valgote.
Po siurbimo iškart ištuštinkite ir išvalykite dulkių siurblio maišelį, kad kraujasiurbiai nepatektų atgal į namus.
Valykite namus karštais garais
Jei blusų invazija didelė, grindis, kilimus, baldus valykite karštais garais. Karštis sunaikins pačias blusas, bet turėkite omenyje, kad blusų kiaušinėliai gali išgyventi, tad procedūrą dar bent porą kartų pakartokite.
Skalbkite patalynę ir gyvūnų guolius karštame vandenyje
Karštas, bent 50–60 °C temperatūros vanduo padeda naikinti blusas, todėl bent kartą per mėnesį jame išskalbkite šuns ar katės guolį. Jeigu augintiniai miega jūsų lovoje arba kartu su vaikais, būtinai dažniau skalbkite ir visos šeimos patalynę.
Liaudiški patarimai nuo blusų
Svarbu žinoti, kad liaudiškos priemonės veikia kaip prevencinė priemonė arba padeda, kai blusų namuose yra vos viena kita.
- Jei įprasto siurbimo nepakanka, kilimus, gyvūno guolį, kilimėlį galite gausiai pabarstyti druska arba sodos milteliais. Tiek druska, tiek soda skatina blusų džiūvimą. Po paros druskos ir sodos likučius išsiurbkite dulkių siurbliu. Taip pat druskos ir sodos tirpalu galima plauti grindis, visus kitus namų paviršius.
- Blusos nemėgsta citrusinių vaisių, pelynų, eukaliptų kvapo, todėl visur galite pridėti džiovintų augalų ir vaisių žievelių.
- Taip pat blusoms nepatinka žibalas ir amoniakas, tad plaunant grindis jų galima įlašinti į vandenį.
- Kaip papildoma priemonė gali pasitarnauti aštraus kvapo eteriniai aliejai: įlašinus jų, galima išpurkšti paviršius, gyvūnų guolius.
- Svarbu: kaskart įvertinkite, ar priemonės nuo blusų namuose yra saugios žmonės ir gyvūnams.
Kuo purkšti namus nuo blusų?
Blusų naikinimas actu
Interneto vartotojai dažnai ieško informacijos, ar blusų naikinimas actu yra efektyvus. Tačiau actas labiau veikia kaip prevencinė priemonė nuo blusų: acto ir vandens mišiniu galima išpurkšti blusų židinio vietas.
Apskritai galima teigti, blusų naikinimas su actu ir soda bei druska – per švelnus, blusų vien šiomis naminėmis priemonėmis tikriausiai neįveiksite.
Blusų naikinimas namuose specialiais insekticidais
Labai efektyvu naudoti specialius insekticidus blusoms naikinti. Jais patariama išpurkšti blusų migracijos takus, sunkiai pasiekiamas vietas (pavyzdžiui, grindų plyšius), gyvūnų guolius ar net jų kailį.
Tiesa, turėkite omenyje, kad ne visus preparatus galima purkšti ant gyvūno kailio – nuo jo palaižęs insekticido, gyvūnas gali apsinuodyti. Naudodami insekticidus, visada dėvėkite respiratorių, o patalpas gerai išvėdinkite. Prieš pirkdami ar jau įsigiję priemonę nuo blusų, būtinai perskaitykite instrukciją, kaip ją naudoti.
O jeigu blusų savarankiškai blusų išnaikinti niekaip nepavyksta, nevarkite ir šį reikalą patikėkite profesionalams. Blusų naikinimas bus atliktas greitai, efektyviai ir, svarbiausia, jums ir jūsų augintiniams saugiais būdais.