Pelių ir žiurkių naikinimas
Pelės ir žiurkės, be akivaizdaus estetinio diskomforto yra linkusios pernešti ligų sukėlėjus, kurių daugelis yra itin rimtos ligos – leptospirozė, jersiniozė, tuliaremiją, listeriozė, pseudotuberkuliozė, trichineliozė, salmoneliozė, taip pat encefalitas ir laimo liga, kurią sukelia žiurkių kailyje gyvenančios erkės. Graužikai taip pat naikina jūsų turtą, o žiurkės, ypač didesnės, gali būti agresyvios ir užpulti netgi suaugusius žmones, gyvūnus.
Vėlyvą rudenį graužikai iš laukų ir miškų būriais lenda į žmonių būstus, ieškodami vietos, kur galėtų šiltai ir sočiai peržiemoti. Į rizikos zoną patenka ne tik gyvenantys kaime nuosavuose namuose, bet ir miesto daugiabučių gyventojai.
Subrendusi pelė per metus gali atsivesti iki 130 palikuonių. Pusantro–keturių mėnesių jaunikliai jau gali patgys veistis.
Žiurkės kelia dar didelį pavojų žmonių ir naminių gyvūnų sveikatai nei pelės. Dažniausios žiurkių platinamos ligos – salmoneliozė, Veilio liga, E. coli, tuberkuliozė ir kt. Žiurkės taip pat ir ūminės užkrečiamosios ligos – leptospirozės – infekcijos šaltinis. Be to, žiurkės kaip ir pelės perneša blusas bei erkes, kurios gali sukelti ūmias alergines reakcijas, todėl pamačius jas savo namuose, patartina iš karto imtis pelių, žiurkių naikinimo.
Kaip naikinti peles ir žiurkes?
Kaimuose peles ir žiurkes sėkmingai gaudo laiko patikrinta priemonė – katinas, dar geriau – keli katinai. Bėda ta, jog ne visi katinai turi polinkį medžioti. Be to, jei namuose yra pakankamai maisto, pelė katinui greičiausiai pasirodys neskani.
Taip pat daugelis galvoja, jog graužikus ir kitus kenkėjus atbaido ultragarsas. Neretai reklaminiuose tekstuose skelbiama, jog tokia atbaidymo sistema – puiki priemonė, tinkanti atbaidyti ne tik peles, žiurkes, bet ir tarakonus, vorus, muses, uodus, blakes ir kt.
Tačiau daugybė mokslinių tyrimų įrodė, jog ultragarsinės atbaidymo sistemos neveikia – galimybė kenkėjus atbaidyti ultragarsu egzistuoja tik teoriškai. Rekomenduojame šias pagrindines priemones kaip naikinti peles bei žiurkes:
Spąstai
Žiurkės ypatingai gudrus gyvūnas, itin retais atvejais pagaunamas spąstais. Pelės į spąstus patenka kur kas dažniau. Spąstus rekomenduojame dėti tik ten, kur būna daug vaikų ar naminių gyvūnų, patalpų viduje. Naudokite lipnias gaudykles arba tradicinius spąstus. Žiurkėms labai patinka saulėgražų aliejus – sumirkykite jame duonos arba riešuto galaliuką ir pritvirtinkite ant spąstų.
Svarbu parinkti vietas nuodams bei spąstams, kuriose matomi žiurkių buvimo ženklai: išmatos, riebaluotos šliaužimo dėmės, graužimo pėdsakai. Visi nuodai turi būti dedami į specialias vylių dėžutes, kurios apsaugo vaikus bei naminius gyvūnus bei parinktas tinkamas jų kiekis, nes įdėjus per mažai nuodų, pelės ir žiurkės yra „paskiepyjamos“ ir tampa atsparios jų poveikiui.
Angų užsandarinimas
Būtina užsandarinti visus plyšius, didesnius nei 2,5 cm, aplink vamzdžius, įtaisyti smulkias groteles ventiliacijos angoms bei orlaidėms. Turėkite omenyje, jog tai vienas esminių pelių ir žiurkių naikinimo/prevencijos būdų ir jei to nepadarysite, problema kartosis iš metų į metus.
Rūsio išvalymas bei dezinfekavimas
Vertėtų didelį dėmesį skirti ir rūsių priežiūrai, kadangi įprastai čia ir slypi problemos priežastis. Žiurkės bei pelės, gyvendamos palankioms sąlygoms, įsikuria rūsyje ir per vandentiekio šachtas ar nesandarias vietas tarp grindų ima veržtis į gyventojų namus.
Jeigu nuo naikinimo pradžios praėjo daugiau nei 1-2 mėnesiai – delsti negalima ir darbą perduoti reikia specialistams, kurie išmanydami gyvūno biologiją sugebės tinkamai atsikratyti graužikų.
Prevencinės priemonės nuo graužikų
- Maisto produktai bei vanduo turi būti nepasiekiamose vietose;
- Buitinės atliekos turi būti uždengiamos sandariai, reguliariai šalinamos;
- Patalpų sandarumas. Sandarinti plyšius galima betonu, metalinėmis detalėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis, kurių graužikai negalėtų įveikti;
- Rekomenduojama gerai apžiūrėti ir praustuvus, tualetus, ventiliavimo, šildymo bei elektros instaliacijos sistemas;
- Nepilti masalo atvirose vietose – žiurkės ir pelės linkusios išnešioti jauką po teritoriją;
Po naikinimo itin rekomenduotina profesionali dezinfekcija, siekiant išvengti pelių, žiurkių ir jų platinamų ligų.