Bitės, širšės arba vapsvos įkandimas: ką daryti?

Bitės įkandimas – paraudusi ir patinusi oda ant rankos

Visi laukiame šiltojo metų laiko: saulės, žalumos ir galybės žiedų sode, lauko pievose… Tačiau šis grožis kartais gali ir apkarsti, pavyzdžiui, pajutus vabzdžio įgėlimą. Paprastai jie negelia linkėdami blogo – daugeliu atvejų tai jų gynyba, tačiau nors tai ir suprantame, diskomfortą jaučiame.

Kai kurie susiduria ir su rimtesnėmis komplikacijomis, pavyzdžiui, jei yra alergiški tam tikrų vabzdžių įkandimams.

Straipsnyje aptarsime, kuo ypatingas bitės įkandimas, kaip atpažinti širšės ir vapsvos įkandimo požymius, ką daryti pajutus įgėlimą ir kaip sumažinti šių „nedraugiškų“ susidūrimų riziką.

Vapsvos, bitės ar širšės įkandimas: kokie simptomai jį išduoda?

Apie įgėlimą pirmiausia praneša aštrus, stiprus skausmas įkandimo vietoje. Jei įkando bitė, dažniausiai įkandimo vietoje matomas įstrigęs geluonis. Tuo tarpu vapsvos ar širšės įgėlimas geluonies nepalieka. Oda parausta, dažnai atsiranda patinimas, niežulys ar perštėjimas.

Jei žmogus yra alergiškas bitės, širšės ar vapsvos įkandimui, gali pasireikšti rimtesni simptomai: dusulys, kvėpavimo pasunkėjimas, veido ar gerklės tinimas, staigus kraujospūdžio kritimas ar kiti pavojingi pojūčiai.

Bitės, širšės ar vapsvos įkandimas - informacija kaip atpažinti įkandimus ir kuo jie skiriasi

Ką daryti, kai įgėlė širšė, vapsva ar bitė?

Pastebėjus bitės, širšės ar vapsvos įkandimą, svarbiausia – nepanikuoti. Stresas gali tik pabloginti situaciją. Jei žinote pagrindines pirmosios pagalbos taisykles, greitai ir saugiai padėsite sau ar kitam.

  • Ištraukite geluonį. Turite žinoti, kad geluonį palieka tik bitės, vapsvos ir širšės – ne. Tad jei tai bitės įkandimas, reikia kuo skubiau geluonį ištraukti, nes kitu atveju nuodai ir toliau sunkiasi į organizmą. Nenaudokte pinceto, nes galite geluonį suspausti. Geriausia jį nubraukti, pavyzdžiui, banko ar panašia kortele.
  • Nuimkite akseasuarus. Jei įgėlė į ranką ar koją, skubiai nuimkite žiedus, apyrankes ar kitus aksesuarus – gali prasidėti tinimas.
  • Šaldykite įkandimo vietą. Naudokite vandenį ar ledo kompresą, iš šaldiklio ištraukite sušalusius maisto produktus – įgeltą vietą šaldykite ne mažiau kaip 10 minučių.
  • Pakelkite galūnę. Jei įgėlė į ranką ar koją – pakelkite ją aukščiau širdies lygio. Tai padeda sumažinti patinimą ir palengvina kraujotaką.
  • Nekasykite įgėlimo vietos, nes kelsite antrinės infekcijos riziką.
  • Jei pasireiškia alerginė reakcija – imkitės veiksmų. Jei žmogus pradeda dusti, tinsta veidas ar gerklė, atsiranda bėrimų ar kitų alergijos simptomų, būtina nedelsiant išgerti antihistamininių vaistų ir esant reikalui – kviesti greitąją pagalbą.
Bitės įgėlimo vieta su įstrigusiu geluonimi ir stipriai patinusi ranka

Per kiek laiko praeina bitės, širšės ar vapsvos įgėlimas?

Jei nėra alerginės reakcijos, įprastai bitės įgėlimo sukeltas patinimas, paraudimas ar skausmas turėtų praeiti per 24 valandas. Tas pats galioja ir širšės ar vapsvos įgėlimui.

Lengvesnė alerginė reakcija po bitės įkandimo gali trukti šiek tiek ilgiau – kartais iki kelių dienų. Tačiau jei bitės įkandimo patinimas nepraeina ilgiau nei parą, atsiranda karščiavimas, galvos svaigimas ar stiprus niežulys, būtina kreiptis į gydytoją.

Ypač svarbu stebėti, ar įgėlimo simptomai neplinta – tai gali būti požymis, kad vystosi stipresnė alerginė ar net infekcinė reakcija.

Bitės, širšės ar vapsvos įkandimas: kada kreiptis į gydytoją?

Bitės, širšės arba vapsvos įkandimas nėra „nekaltas“ – kai kuriais atvejais tai gali būti labai pavojinga gyvybei. Kvieskite greitąją pagalbą arba skubiai važiuokite į ligoninės priimamąjį, jei pastebite tokius simptomus:

  • po įkandimo tinimas nemažėja, o plinta,
  • simptomai darosi sunkesni,
  • nukentėjusiam sunku kvėpuoti,
  • atsiranda pykinimas, pilvo skausmas, svaigsta galva,
  • įgėlus į ranką ar koją tinti pradeda veidas,
  • įgelta į burnos ertmę, liežuvį, prie akių,
  • tinimas nepraeina parą.

Beje, net ir tada, kai asmuo nėra alergiškas, įgėlimas į liežuvio galinę dalį ar gomurį labai pavojingas. Jei bitė, širšė ar vapsva įgėlė būtent ten, skubiai išgerkite antihistamininių vaistų ir kreipkitės į gydytoją.

Stiprus patinimas veido srityje po bitės, vapsvos arba širšės įgėlimo – vienas iš alergijos simptomų

Liaudiški vaistai nuo vapsvos, širšės ar bitės įgėlimo: kaip gydyti namuose?

Jei nesate alergiškas bitės, širšės ar vapsvos įgėlimui, skausmui ir niežėjimui malšinti galite išbandyti ir liaudiškus vaistus – paprastas, namuose turimas priemones.

Viena iš veiksmingų priemonių – dantų pasta, kuri gali padėti neutralizuoti vabzdžių nuodų rūgštį. Taip pat dažnai rekomenduojama įkandimo vietą patrinti svogūno laišku, naudoti ramunėlių kompresus ar šaltą vandens su actu mišinį.

Svarbu prisiminti, jog liaudiškos priemonės tinka tik lengvo įgėlimo atvejais, kai nėra alerginės reakcijos. Jei simptomai stiprėja, visada kreipkitės į gydytoją.

Liaudiški vaistai nuo vapsvos, širšės ar bitės įgėlimo: dantų pasta, svogūno laiškai, ramunėlių kompresas, vandens ir acto mišinys

Ką daryti, kad širšių, vapsvų ar bičių įgėlimas nepasikartotų?

Nors labiausiai šių vabzdžių įgėlimo reikėtų vengti alergiškiems žmonėms, neabejojame, kad visi nori išvengti susidūrimo su jais. Tad štai keli paprasti, bet veiksmingi patarimai, padėsiantys mažinti bičių, vapsvų ir širšių įgėlimų riziką.

Nevaikštinėkite basomis

Kad ir kaip viliojančiai atrodo žaliuojanti veja ar lauko gėlių pieva, minkšti dobiliukai, nevaikštinėkite basomis. Vabzdžiai dažnai renka nektarą iš žiedų ir galite juos užminti, o jie gindamiesi įgels.

Jei pastebite, kad kieme ar prie namo ėmė suktis vapsvos ar širšės, tikėtina, kad netoliese jau įkurtas jų lizdas. Tokiu atveju vertėtų rimtai apsvarstyti profesionalų širšių lizdo ar vapsvų naikinimo galimybę.

Bitės įgėlimas į pėdą – geluonis įstrigęs odoje

Venkite avilių

Neikite arti prie avilių. Net jei nieko blogo vabzdžiams nenorite, juos gali suvilioti jūsų kvepalai, neseniai valgyto saldaus maisto kvapas ar kita, jie gali pajusti grėsmę ir tapti agresyvesni.

Atsargiai užkandžiaukite

Jei mėgaujatės pikniku gamtoje, naudokite vabzdžius atbaidančias priemones. Atsargiai valgykite saldžius produktus ir gerkite saldžius gėrimus: saldainius, ledus, vaisius, sultis, nes jie labai vilioja bites, širšes, vapsvas – galite nė nepastebėti, kaip vabzdys pateks į burną.

Dėmesys drabužiams

Būdami gamtoje nevilkėkite ryškių, gėlėtų, tamsių drabužių, mat tokie masina bites, vapsvas, širšes. Labiau tinka šviesūs, vienspalviai rūbai, kurie šiems vabzdžiams mažiau patrauklūs.

Naikinkite lizdus

Širšės ir vapsvos yra mėgėjos įsikurti palėpėse, pastogėse, pagalbinėse patalpose, įvairiuose plyšiuose. Tokia kaimynystė nepageidautina, todėl siekiant išvengti susidūrimo su šiais vabzdžiais, tikslinga pasidomėti, kaip išnaikinti vapsvų ir širšių lizdus.

Jeigu jau užpuolė bitė, vapsva ar širšė, pasistenkite išlikti ramūs – išgąstis išskiria tam tikras medžiagas mūsų organizme, o pastarosios dar labiau vilioja vabzdžius.

Stenkitės nemojuoti rankomis, nes tokie judesiai vabzdį gali dar labiau suerzinti. Jokiu būdu nesistenkite jo suspausti, užmušti, nes tai išprovokuos netoliese esančius gentainius.

Širšių lizdas ant namo sienos šalia lango

Kaip elgtis radus širšių ar vapsvų lizdą?

Kai kuriais atvejais vapsvos, širšės ar bitės įkandimas praeina be pasekmių. Tačiau alergiški žmonės žino, jog susidūrimas su šiais vabzdžiais gali būti net labai pavojingas. Todėl naudinga žinoti, ką daryti įgėlus, kada kreiptis į medikus. O taip pat ne mažiau svarbu pasirūpinti, kad vapsvos ir širšės netaptų jūsų „kaimynėmis“.

Tad jei pastebėjote, kad šie vabzdžiai jau įsikūrę jūsų namuose, kreipkitės dėl profesionalaus širšių ir vapsvų lizdų naikinimo – pasirūpinsime viskuo nuo konsultacijos iki saugaus pašalinimo.

Kamuoja širšės, vapsvos ar bitės?
Profesionalus naikinimas 100% garantija visoms paslaugoms Saugūs sprendimai šeimai ir augintiniams

Call Now Button