Patalinės blakės: kuo žmonėms žalinga jų draugija ir kodėl blakes būtina naikinti?
Blakės – straubliuočių būrio vabzdžiai. Pasaulyje priskaičiuojama per 40–80 tūkst. blakių rūšių. Dalis jų gyvena lauke, kaip, pavyzdžiui, blakės kareivėliai, ir nei žmonėms, nei augalijai nedaro jokio neigiamo poveikio. Tačiau yra ir ne tokių draugiškų blakių rūšių – tai parazitinės blakės. Pati nemaloniausia arčiausiai žmonių esančių ir namuose gyvenančių blakių draugija.
Vienos iš jų – dažniausiai nakties metu suaktyvėjančios kraujasiurbės patalinės blakės (kitaip – patalynės blakės). Kaip sakoma, savo priešą reikia pažinti: tik tuomet galėsime jį sėkmingai nokautuoti. Taigi, apie tai – šiame straipsnyje.
Turinio rodyklė
Kas per kenkėjai yra patalinės blakės?
Patalinės blakės draugiją žmonėms palaiko dar nuo tų laikų, kai mūsų protėviai gyveno olose. Jiems persikėlus gyventi į namus, ten kartu parkeliavo ir blakės. Tiesa, išradus šiuolaikinius insekticidus, patalinių blakių populiacija XX a. stipriai sumažėjo, galiausiai šie kenkėjai beveik išnyko. Tačiau per pastaruosius keliolika metų patalinių blakių vėl pradėjo daugėti.
Taigi, blakės lovoje – ne tokios ir retos viešnios. Pagrindinis blakių mitybos šaltinis – žmonių kraujas. Blakės vidutiniškai pasisotina per 5–10 minučių.
Šios blakės suaktyvėja nakties metu, tačiau jų atakos galimos ir dieną, ypač jei blakė ilgai badavo. Įprastai jos apsigyvena miegamuosiuose, svetainėse, vaikų kambariuose – ten, kur greičiausiai gali aptikti miegančius ir įkandimų nejuntančius žmones.
Blakės namuose įsikuria čiužiniuose, patalynėje, lovos rėmų tarpeliuose, po kilimais, tapetais, už grindjuosčių, netgi kietuosiuose balduose ir t. t. Aptikti savo „auką“ – žmogų – blakėms padeda itin gerai išsivysčiusi ir jautri uoslė.
Kaip blakės atkėliauja į mūsų namus?
Dažnai blakių atakos siejamos su prasta higiena, nešvara, tačiau tai – klaidingas stereotipinis požiūris. Blakės į namus gali patekti pačiais įvairiausiais būdais:
- Įsigijus naudotų baldų, tekstilės;
- Pasisvečiavus namuose, kur įsiveisusios patalynės blakės, ir parsinešus jų ant drabužių, batų;
- Su lagaminais ir kitais daiktais grįžus iš kelionių, viešbučių;
- Atkeliauti per plyšius sienose ir lubose iš kaimynų ir t. t.
Kaip atapažinti patalinės blakes?
Patalinės blakės yra pilkai rausvos (kai kur nurodoma, kad raudonai rudos) spalvos, suplotos formos. Suaugusių blakių vidutinis dydis – maždaug 4,5–6 mm. Blakių kūnelis padengtas rudais plaukeliais, o vabzdžiai juda ropodami.
Blakės, nors ir neturi sparnelių, tačiau paviršiais juda neįtikėtinai greitai bei geba sumaniai pasislėpti.
Kuo yra nemalonios patalinių blakių atakos?
Atrodytų, viena blakė miegamajame – nieko tokio, tačiau blakės labai greitai dauginasi: 1 patelė per parą sudeda iki 5 kiaušinėlių, o per visą gyvenimą – vidutiniškai 400 ir daugiau kiaušinėlių! Taigi, kuo ilgiau delsiama parazitus naikinti, tuo sunkiau tai padaryti.
Be to, nurodoma, kad blakės gali pernešti net iki 30 skirtingų patogeninių mikroorganizmų (kiek šis scenarijus realus praktikoje, nėra žinoma).
Dar vienas neigiamas aspektas – įsiveisus patalinėms blakėms, žmonės blogai išsimiega, todėl dienos metu prastai jaučiasi, sumažėja energijos lygis, darbingumas. Viena blakė per naktį gali įkąsti nuo kelių iki keliolikos kartų.
Kokie požymiai rodo, kad namuose apsigyveno blakės?
- Ant patalynės, baldų pastebimos juodos arba rudos dėmelės. Tai blakių išmatų dėmės. Jos paprastai būna labai smulkios, tarsi būtų pataškuota rašikliu.
- Ant kūno rytą pastebimos blakių įkandimų žymės, jas intensyviai niežti. Taigi, jei iš vakaro nebuvote gamtoje ir nepatyrėte uodų atakų, gali būti, kad vis tik įkandimų kaltininkės bus blakės.
- Aptinkamos tiek gyvos blakės, tiek negyvų parazitų kūneliai.
- Randama ir patalinių blakių kiaušinėlių. Blakių kiaušinėliai – vos 1 mm dydžio, tačiau gerą regą turintieji gali juos įžiūrėti ir plika akimi.
- Patalpoje juntamas nemalonus kiek salstelėjęs kvapas (žmonės jį tapatina su migdolų, aviečių). Jis kiek primena pelėsių, plėko tvaiką.
Blakės įkandimo simptomai
Blakės kenkėjais laikomos dėl to, kad yra kraujasiurbės bei maitinasi žmonių krauju. Blakei įkandus, pasireiškia šie nemalonūs simptomai:
- niežulys;
- odos sudirgimai (blakė, pradūrusi odą, į žaizdelę suleidžia seilių, kurios stabdo kraujo krešėjimą bei suerzina odą);
- įgelta vieta parausta, patinsta, atsiranda gumbas.
Kaip išnaikinti patalinės blakes?
- Visų pirma kruopščiai išsiurbkite, išvalykite miegamąjį. Dulkių siurblio vienkartinį maišelį iškart išmeskite, o konteinerį išvalykite.
- Ypač gerai iškuopkite sunkiau prieinamas ir pasiekiamas vietas, pavyzdžiui, čiužinio siūles, įdubimus, palovius ir kt.
- Visą miegamojo tekstilę – antklodes, pagalves, patalynės užvalkalus ir kt. – išskalbkite karštame vandenyje, išdžiovinkite skalbinių džiovyklėje.
- Įsigykite specialių purškiklių arba miltelių, skirtų naikinti patalinėms blakėms. Tiesa, šie preparatai kelia pavojų sveikatai, tad juos reikia naudoti laikantis gamintojų pateiktų instrukcijų.
- Daugiau efektyvių patarimų rasite straipsnyje „Ko bijo blakės?“.
Jei numanote, kad parazitų populiacija gali būti gausi, patartina kreiptis į profesionaliai blakes naikinančias ir patalpas dezinfekuojančias įmones. Sterilus.lt komanda yra sukaupusi ilgametę patirtį, atrinkusi patikimiausius ir geriausius rezultatus garantuojančius blakių naikinimo preparatus bei būdus.
O jei visos pastangos savarankiškai išnaikinti blakes nuėjo perniek, kviečiame nemokamai konsultacijai – nedvejokite ir užsisakykite blakių naikinimo paslaugą!