Blusos lovoje ir namuose

blusos lovoje

Blusos (Siphonaptera) – tai žmonių, žinduolių ir paukščių kraujasiurbiai parazitai, turintys specifinius šeimininkus, tačiau daugelis rūšių lengvai juos gali keisti. Mūsų šalyje yra apie 20 rūšių šių parazitų, blusos lovoje yra labai nemalonus incidentas.

Žmogų dažniausiai puola šių rūšių blusos: žiurkių blusos (Xenopsylla cheopsis Roth.) ir žmogaus blusos (Pulex irritans L.). Šunų blusas (Ctenocephalides canis Curtis) ir kačių blusas (Ctenocephalides felis Boushe) gyvenamuosiuose būstuose išplatina katės ir šunys.

BLUSOS LOVOJE IR PAS GYVŪNUS

Kačių blusos taip pat platina žiurkių šiltinės sukėlėjus Rickettsia typhi ir pelių pseudošiltinės Rickettsia felis riketsijas. Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose iš šios rūšies blusų išskirti Laimo ligos ir Marselio karštligės sukėlėjai.

Žiurkių blusos yra pagrindinės maro ligos sukėlėjo platintojos. Taip pat jos platina tuliaremijos, pseudotuberkuliozės, listeriozės, vidurių šiltinės, endeminės žiurkių dėmėtosios šiltinės, kačių įdrėskimo ligos sukėlėjus. Blusos lovoje atsiranda ganėtinai lengvai.

blusos pas augintinį

BLUSŲ YPATUMAI

Blusų suaugėliai yra horizontaliai suspausti, geltonai rudos spalvos. Jos besparnės, su gerai išvystytomis užpakalinėmis šokamosiomis kojomis. Po kiekvieno pasimaitinimo krauju patelės padeda 4–8 kiaušinėlius. Jie balti, ovalo formos. Vystymasis nuo kiaušinėlio iki suaugėlio trunka 4–6 savaites. Per visą gyvenimą blusa gali padėti keletą šimtų kiaušinėlių. Blusos taip pat gali pridėti kiaušinėlių. Blusos gyvenimo trukmė maždaug vieneri metai.

SUAUGUSIOS BLUSOS

Suaugusios blusos burnos organai pritaikyti šeimininko odai pradurti (pakitusiais dantytais viršutiniais žandais) ir kraujui siurbti. Blusų lervos turi graužiamąjį burnos aparatą ir maitinasi organiniais produktais, tarp jų ir suaugėlio išmatomis. Kiaušinėlius įprastai padeda ne ant šeimininko, o plyšiuose, kiliminėje dangoje, lizduose ir kitose vietose. Dažniausiai plinta šeimininkui judant, persikeliant iš vienos vietos į kitą.

KAIP LOVOJE PLINTA BLUSOS?

Šių parazitų plitimas – tai netvarkos ir prasto higieninės būklės rodiklis, todėl reikėtų patalpas siurbti kiekvieną dieną, (kilimines dangas ir kilimus būtinai išsiurbti prieš išvykstant ilgesniam laikui). Nepamiršti sienų ir grindų bei plyšių. Taip užtikrinsite, kad blusos lovoje neatsirastų. Reguliariai valyti naminių gyvūnėlių krepšius, pagalvėles arba tai, ant ko jie guli, ir palaikytis juos saulės šviesoje. Naminių gyvūnėlių guoliai turėtų būti plaunami 60˚C temperatūros vandenyje.

blusos plaukuose

KAIP NAIKINTI BLUSAS LOVOJE?

Naikinti blusų maitintojus, tokius kaip žiurkės ir pelės. Vis dėl to, jeigu pastebėjote, kad atsirado blusos lovoje, reikėtų išpurkšti grindis, kilimus, kilimines dangas, naminių gyvūnėlių krepšius, uždangalus ir paklotus su liekamojo poveikio insekticidais.

Gyvūnėlius išprausti tik veterinarijos gydytojų išrašytais preparatais. Norint patikimo rezultato, reikėtų kreiptis į kenkėjų kontrolės specialistą, kuris atliktų blusų naikinimą. Jos efektyvumas vertinamas po 3–5 parų. Jeigu kontrolinio patikrinimo metu nerandama gyvų blusų, laikoma, kad dezinsekcija efektyvi. Jeigu blusų aptinkama, dezinsekciją būtina pakartoti.

Call Now Button