Kaip atbaidyti širšes?
Širšės iš pažiūros visai dailios, bet draugiškumu tikrai nepasižymi. Šie vabzdžiai gali būti pavojingi – jų įkandimai skausmingi, o išprovokuotos jos tampa agresyvios. Širšės dažnai sukinėjasi aplink maistą, terasas ar net mėgina sukti lizdą netoli namų. Todėl saugodami savo sveikatą, turite žinoti, kaip atbaidyti širšes saugiai, kad suerzintos jūsų neužpultų.
Straipsnyje tai ir aptarsime – kaip tai padaryti saugiai ir veiksmingai, kaip nuo širšių apsiginti natūraliais būdais, kada verta kviesti specialistus, o svarbiausia – ką daryti, kad šių nepageidaujamų kaimynių apskritai išvengtumėte.
Turinio rodyklė
Ką daryti norint atbaidyti širšes?
Pastebėję, kad širšės pradeda dažniau sukiotis prie namų, sukluskite – didelė tikimybė, kad būtent čia jos planuoja sukti lizdą. Svarbu tam užkirsti kelią, nes širšių kaimynystė tikrai nepageidautina. Tad kaip atbaidyti širšes nuo namų, kad čia jos nesusisuktų lizdo?
Spąstai ir butelinės gaudyklės
Vienas paprasčiausių būdų, kaip apsiginti nuo širšių – pasigaminti spąstus ar gaudykles namuose. Tinka saldus vanduo su trupučiu muilo – širšės pritraukiamos kvapo, įkrenta į skystį ir nebegali ištrūkti.
Populiarus sprendimas – gaudyklė iš plastikinio butelio. Nupjaukite viršų, apverskite jį kaip piltuvėlį ir įdėkite atgal. Į butelio vidų įpilkite saldaus skysčio – širšės įskrenda, bet išlėkti nebegali.
Kaip atbaidyti širšes eteriniais aliejais ir augalais
Kiek daug privalumų turi eteriniai aliejai! Vienas iš jų – kai kurie gali efektyviai atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius, pavyzdžiui, širšes. Pastarosios nemėgsta eukalipto, levandų, mėtos kvapų.
Beje, galite naudoti ne tik eterinį aliejų, bet ir aplink namus, pavėsinę, terasą pasisodinti tam tikrų augalų. Kas atbaido širšes? Puikiai tiks levandos, mėtos, bazilikas, citrinžolė, pipirmėtė.
Naudokite tinklelius
Lauko poilsio zonas apsaugokite specialiais tinkleliais nuo vabzdžių, naudokite tiulio užuolaidas, kurios irgi suteiks apsaugą nuo širšių. Tinklelius šiltuoju sezonu tikslinga įrengti ir ant langų, kad vabzdžiai, susigundę skristi į namų vidų, čia nepatektų.
Repelentai
Galite įsigyti specialių repelentų, skirtų atbaidyti vabzdžius. Priemones reikėtų rinktis tas, kurios skirtos atbaidyti būtent širšes. Jų sudėtyje yra medžiagų, kurios šiems vabzdžiams labai nepatrauklios.
Nepalikite viliojančio maisto
Širšės visada prisistatys, jei lauke ant pietų stalo paliksite kažką saldaus, jeigu planuodami pasisėdėjimą terasoje išdėliosite maisto lėkštes, saldžių gėrimų indus, jeigu lauke mėgausitės vaisiais ir pan. Tad norėdami atbaidyti širšes neviliokite jų maistu. Maistą ir gėrimus lauke laikykite uždengtus.
Palaikykite tvarką
Nepalikite atidengtų konteinerių, nes širšes ten tikrai kažkas suvilios. Po grilinimo išvalykite grilių ir viską uždarykite / uždenkite. Pavalgę lauke ant staliuko nepalikite lėkščių, net jeigu jose maisto jau nėra – kvapas vilios širšes. Suvalgę porciją ledų, saldainį, išgėrę sulčių pakelį iškart išmeskite pakuotes, nepalikite jų lauke.
Ką daryti, jei širšės sukuria lizdą?
Savo lizdui širšės gali pasirinkti įvairias vietas: pastogę, plyšius pastatuose, palėpes, gali įsikurti ir žemėje ar kitur. Ar lizdą naikinti, priklauso nuo aplinkybių. O jei nuspręsite naikinti, svarbu žinoti, kaip išvaryti širšes saugiai.
Kada lizdą galima palikti?
Jei lizdas niekam netrukdo, pavyzdžiui, širšės lizdą susikuria toliau nuo namo esančiame pagalbiniame pastate, į kurį retai užsukate, galite jo ir nekliudyti. Nepaisant didesnio ar mažesnio savo agresyvumo, širšės turi ir naudos: reguliuoja gamtoje esančių kenkėjų skaičių, apdulkina kai kuriuos augalus ar pan.
Kada lizdą geriau naikinti?
Jeigu širšės įsikūrė tokioje vietoje, kur yra didelė tikimybė su jomis susidurti, lizdą geriau naikinti. Tai galite padaryti ir patys, tačiau svarbu laikytis rekomendacijų. Beje, pastogėse, palėpėse lizdus mėgsta susisukti ir į širšes panašios vapsvos. Visgi net jei neatskiriate, širšės tai ar vapsvos, lizdo naikinimas bus toks pats.
Nusprendę naikinti širšių lizdą būtinai dėvėkite tinkamą aprangą: storus, visą kūną dengiančius drabužius, pirštines, veido apsaugą. Jei lizdas kabo lengvai pasiekiamoje vietoje, apvyniokite jį polietileniniu maišeliu ar plėvele, naudodami lipnią juostą priklijuokite prie paviršiaus, prie kurio jis prisitvirtinęs. Negalėdamos ištrūkti vapsvos uždus.
Jei lizdas yra sunkiai pasiekiamoje vietoje, padės purškimas. Naudokite tam specialias priemones, laikykitės visų saugumo rekomendacijų. Beje, lizdą geriausia naikinti nakties metu, kai vabzdžiai būna mažiau aktyvūs.
Primename – širšės įkandimas gali būti pavojingas, todėl elkitės atsargiai.
Kaip išvengti širšių ateityje?
Kad nereikėtų sukti galvos, kaip išvyti širšes, galite pasistengti, kad jos netaptų jūsų problema. Jeigu jūsų aplinka širšėms nebus patraukli, jos, tikėtina, čia ir neužsuks bei juo labiau nesugalvos susisukti lizdo. Tad ką galite padaryti, kad išvengtumėte širšių:
- Jau rudens pabaigoje arba žiemą apžiūrėkite namus, palėpę, pagalbines patalpas, plyšius namo fasade, medines konstrukcijas ir užsandarinkite langus, plyšius, kitas vietas, per kurias gali įskristi vabzdžiai.
- Senus lizdus nuimkite ir išmeskite.
- Vienas iš labiausiai širšes viliojančių dalykų yra saldus maistas ir gėrimai: sultys, sirupai, ledai, bandelės, medus, vaisiai, uogos ir kt. Dėl šios priežasties jų traukos tašku gali tapti ir atviros šiukšliadėžės, konteineriai.
- Venkite vilkėti baltos, geltonos spalvų drabužius, nes šios spalvos labiausiai traukia širšes.
Jei laikysitės šių patarimų, tikėtina, kad jūsų aplinka širšėms mažiau patiks.
Kada kviesti specialistus?
Visiškai suprantama, jei nenorėsite stoti į akistatą su širšėmis patys. Tokiu atveju padės specialistai, kurie teikia širšių naikinimo paslaugas. Profesionalų pagalbos gali prireikti ir tada, jei širšių labai daug, yra keli lizdai, taip pat ir tada, jei nerandate, kurioje vietoje jos lizdą susukusios.
Ne visi žino, kaip kovoti su širšėmis, kad jos netaptų grėsme, todėl natūralu, kad specialistų pagalba šiuo klausimu bus apgalvotas sprendimas.