Kaip išnaikinti tarakonus namuose?

kaip išnaikinti tarakonus - tarakonai laksto

Tarakonų, kaip ir bet kurių kitų kenkėjų bei parazitų, invazija namuose – ypač nemaloni. 

Tarakonai – gana dideli, juos sudėtinga sugauti – uždegus šviesą, jie sprunka, slepiasi, daugeliui jie kelia nemalonias asociacijas ir yra siejami su nešvara, antisanitarinėmis sąlygomis. 

Šie kenkėjai gali greitai išplisti ir užkrėsti visus namus, tad kaip išnaikinti tarakonus kuo greičiau?

Kaip atpažinti tarakonus, kur jie apsigyvena namuose ir kodėl reikia juos naikinti? 

Šių vabzdžių kūnas – plokščias, ovalo formos, jie turi sparnelius, ilgas antenas ir spygliukais nusėtas kojas. 

Priklausomai nuo rūšies, tarakonai dažniausiai būna rudos, juodos, gelsvai rudos arba rausvai rudos spalvos. 

  • Tarakonai yra visaėdžiai ir minta maisto likučiais, atliekomis ir t. t. Per kartą patelė sudeda net iki 50 kiaušinėlių, todėl šių vabzdžių populiacija išauga akimirksniu. 
  • Tarakonai namuose mėgsta tamsias vietas, pavyzdžiui, stalčius, spintas, virtuvines spinteles, ypač jei vamzdžiai yra nesandarūs, grindų plotus po prietaisais, rūsius, drėgnus vonios kambarius ir t. t.  Tarakonams būtinas maistas ir vanduo, dėl to jų dažniausiai galima aptikti virtuvėse. 
  • Taip pat tarakonai gali sugadinti odinius ar kartoninius daiktus, palikti sunkiai pašalinamų dėmių, jie užteršia maistą, gali sukelti alergijas ir astmą. 
  • Šie nemalonūs gyviai perneša daugiau nei 2 dešimtis patogenų – bakterijas, žarnyno lazdeles, virusus, grybelius, kirmėlių kiaušinėlius. 
  • Tarakonai gali platinti E. coli, staphylococcus aureus ir streptococcus bakterijas. Taigi, tarakonai netiesiogiai sukelia salmoneliozę, cholerą, dizenteriją, gastroenteritą, raupsus, listeriozę ir net vidurių šiltinę. 

tarakonai namuose

Kaip naikinti tarakonus namuose efektyviai, panaudojant insekticidus, ir ką dar svarbu žinoti apie priemones?

Žmonės naiviai galvoja, kad išnaikinti tarakonus padės ūkinių prekių parduotuvėse parduodamos priemonės, tačiau jos dažniausiai neveiksmingos: pavyzdžiui, aerozoliniai preparatai suveiks tik purškiant juos tiesiogiai ant vabzdžio. 

O nepasidomėję, kokie tarakonų naikinimo būdai yra efektyviausi, galime pakenkti sau ir artimiesiems, augintiniams, aplinkai. 

Profesionalūs insekticidai tarakonams naikinti

Tarakonus išnaikinti pavyks tik naudojant ilgalaikio poveikio insekticidus. Jie ant paviršiaus veiksmingi išlieka net iki 3–6 sav. 

Šiais insekticidais užtenka išpurkšti vietas, kur tarakonai dažniausiai lankosi: kiekvieno lizdo surasti nebūtina. 

Panaudojus ilgalaikio poveikio insekticidus ir specialias plėveles su chemikalais, tvirtinamas už baldų ar sunkiau pasiekiamose vietose, suformuojamas apsauginis barjeras, neleidžiantis pateikti ir atbaidantis bandančius į namus prasibrauti tarakonus.  

Ilgalaikio poveikio insekticidus kasdieniame darbe naikindama tarakonus naudoja ir Sterilus.lt komanda. Šios priemonės – saugios žmonėms ir gyvūnams, jau tą pačią dieną po dezinfekcijos galima grįžti į namus. 

profesionaliai insekticidais naikinami tarakonai namuose

Tiesa, svarbu žinoti, kad insekticidai neveikia tarakonų kiaušinėlių, tad po kurio laiko gali išsiristi nauja jų karta. 

Taigi, net ir vienas užsilikęs tarakonas namuose reiškia, kad dezinfekciją reikia kartoti. Būtent todėl savo paslaugoms suteikiame 30 dienų garantiją: tai reiškia, jog pakartotinis atvykimas ir tarakonų naikinimas jums nieko nekainuos. 

O įdėjus maksimalias pastangas, kad tarakonai neprasiskverbtų per daugiabučių plyšius ir angas, jų draugystės galima atsikratyti visam laikui. 

Specialios lipnios gaudyklės tarakonams

Įsitikinimas, kad išnaikinti tarakonus pavyks su specialiomis gaudyklėmis – klaidingas. Lipnios gaudyklės tiesiog gali padėti palengvinti tarakonų surinkimą po dezinfekcijos arba įvertinti jų naikinimo efektyvumą po 10–20 parų. 

tarakonų nuodų gaudyklės

Kaip išnaikinti tarakonus be profesionalios chemijos? 

Būdų naikinti tarakonus yra įvairių, nemažai jų yra iš serijos „pasidaryk pats“. Kartais pravers išbandyti kelis metodus. 

Pats paprasčiausias būdas – tiesiog trinktelėti tarakonui šlepete, tačiau taip tikrai neišnaikinsite visų kenkėjų, o ir pati procedūra labai nemaloni. Beje, tarakonai – labai nejautrūs smūgiams, gali atlaikyti net iki 900 kartų didesnį svorį. 

Tarakonų naikinimas su soda

Soda yra viena efektyviausių priemonių tarakonams naikinti. Sodos prarijusio vabzdžio kūnelyje kaupiasi dujos ir ilgainiui jis žūsta. 

Tačiau kepimo soda nėra skani ir vien ja tarakonų nepriviliosite. Ką daryti? Lygiomis dalimis sumaišykite sodą su cukrumi ir lėkštę ar dubenėlį pastatykite ten, kur, tikėtina, tarakonų yra daugiausia. 

soda tarakonams naikinti

Tarakonų naikinimas su boro rūgštimi

Boro rūgštis tarakonams – itin toksiška ir gali padėti sunaikinti net kelias tarakonų kartas. Lygiomis dalimis reikėtų sumaišyti boro rūgšties, cukraus ir vandens: turėtų gautis lipni masė.

Sulipdykite iš jos rutuliukus ir padėkite ten, kur pastebėjote tarakonų. Tokio „gardėsio“ paragavę tarakonai nugaiš savo lizduose, o gyvieji tarakonai maitinsis savo „kolegų“ užnuodytais kūnais ir taip pat žus.

Kokio kvapo nemėgsta tarakonai? 

Kaip kovoti su tarakonais? Ko nemėgsta tarakonai, kokie kvapai gali padėti juos atbaidyti? 

  • Citrusinių vaisių, pipirmėčių kvapas. Ko bijo tarakonai? Jie tiesiog nepakenčia citrinų ir pipirmėčių kvapų. Jei namuose pastebėjote vos vieną kitą kenkėją, galite įsigyti eterinio aliejaus, kelis jo lašelius įlašinti į vandenį ir juo išpurkšti tarakonų takus. Taip pat tokiu tirpalu galima plauti grindis, valyti stalviršius.
  • Arbatmedžių ir pelargonijų eteriniai aliejai taip pat veiksmingi kovojant su kenkėjais. 
  • Augalai – lauro lapai, ramunėlės, pelynas, raktažolės bei šeivamedžio lapeliai. 
  • Žibalo, benzino, kai kurių statybinių medžiagų kvapas. Beje, suremontavus patalpas, tarakonai dažniausiai nebesugrįžta. 

Tačiau turėkite omenyje, kad daugelis kenkėjų vis geriau prisitaiko prie aplinkos, tad vargu, ar pribarstę džiovintų ramunėlių žiedų bei pelyno šakelių, atsikratysite tarakonų. Tai tik pagalbinės priemonės. 

kokio kvapo nemegsta tarakonai - eteriniai aliejai supilstyti į bonkutes

Tarakonų prevencija butuose ir namuose

Mūsų klientai dažnai klausia, kaip išnaikinti tarakonus daugiabutyje? 

Izoliacija

Pirmas ir bene svarbiausias žingsnis – izoliuoti patalpas: panaikinti visus plyšius, tarpelius tarp vamzdžių, smulkių grotelių tvirtinimas ventiliacijos angose ir kiti panašūs būdai. 

Jei savo bute tarakonus sėkmingai išnaikinsite, tačiau jais apkrėstas visas daugiabutis ir kaimynai nesiima jokių priemonių, tarakonai anksčiau ar vėliau sugrįš ir periodiškai reikės vėl juos naikinti. 

Palaikykite švarą

Tarakonai namuose puotaus, jei ras maisto likučių, šiukšlių, trupinių ar išsiliejusių gėrimų. Tad po valgio ar maisto gamybos viską kruopščiai išvalykite, o vakare išneškite šiukšles. 

Labai geras įprotis – valgyti tik virtuvėje ar valgomajame, o ne svetainėje ant sodos ar kitose namų erdvėse. 

Atsikratykite drėgmės 

Tam, kad išgyventų, tarakonams reikia drėgmės. Tad nedelsdami sutvarkykite nesandarius vandenį leidžiančius vamzdžius ir kitus drėgmės šaltinius. 

O rūsiuose, kitose drėgnose patalpose galite pastatyti drėgmės rinktuvus

Pasistenkite, kad neliktų jokių ertmių, tarpų 

Būtinai susandarinkite visus tarpus aplink duris, langus ir pamatus. Temperatūrai nukritus, tarakonai ir kiti kenkėjai į namus gali patekti net ir pro labai mažus tarpelius. 

tarakonų prevencija
Call Now Button