Vabzdžių įkandimai po nakties: ką daryti, kad ši nemaloni situacija nepasikartotų?
Vabzdžių įkandimai po nakties – gana dažnas nusiskundimas. Iš klientų girdime, kad po nakties ant kūno atsirado niežulį keliančių įkandimų. Svarbu žinoti, kad orams šylant, aplinkoje daugėja žmones miego metu atakuojančių kraujasiurbių vabzdžių. Plačiai žinomi jų yra uodai, blakės bei blusos, tačiau kartais įkandimų kaltininkai gali būti net ir vorai bei erkės. Kaip tokių nemalonių „injekcijų“ išvengti?
Turinio rodyklė
Kodėl vabzdžiai mus gelia būtent miego metu?
Kietai miegodami nuosavoje lovoje, tikrai nenorime pabusti nuo aštraus skausmo, kurį sukėlė vabzdžių atakos. Tačiau daugeliui būtent tai ir nutinka. Kodėl kraujasiurbiai mielai „puotauja“, kol mes ilsimės?
- Iškvepiame anglies dvideginį. Kaip diktuoja viena populiariausių teorijų, vabzdžius, įskaitant uodus ir skruzdes, vilioja žmonių iškvepiamas anglies dioksidas. Miegodami natūraliai iškvepiame daugiau anglies dvideginio, tad vabzdžiai greičiau mus aptinka.
- Nukritusi kūno temperatūra. Kita priežastis – jog miegant mūsų kūno temperatūra nukrenta, todėl tampame patrauklesnis taikinys šaltakraujams vabzdžiams, pavyzdžiui, uodams.
- Kraujasiurbiams tiesiog lengva maitintis. Dar viena iš galimų priežasčių – jog miegodami nejudame, nesipriešiname: vabzdžiams kur kas lengviau atlikti savo „juodą darbą“ ir kaip reikiant pasisotinti.
Kad ir kokia priežastis būtų, vabzdžių įkandimai tikrai pablogina miegą, be to, vabzdžiai gali perduoti įvairias ligas, todėl nekreipti dėmesio – nekokia išeitis.
Uodų įkandimai po nakties
Pasaulyje iš viso yra apie 3500 uodų rūšių, tačiau ne visos jos minta krauju, o Lietuvoje – apie 40, tačiau vis atrandama naujų. Didžiausia uodų įvairovė – vasaros pradžioje: pavyzdžiui, birželio mėn. aprinkama daugiau nei 20 uodų rūšių, o rudenėjant dominuoja jau tik kelios jų.
Bene plačiausiai paplitęs – paprastasis uodas. Nemažai žmonių nustemba sužinoję faktą, kad gelia tik uodų patelės: kraujo joms reikia, kad galėtų subrandinti kiaušinėlius. O kokios yra šių įkandimų pasekmės?
Kai kuriems žmonės po uodų įkandimų pasireiškia sunkesnės alerginės reakcijos ir į peršalimą panašūs simptomai. Dažniau jų pasitaiko vaikams, žmonėms, sergantiems autoimuninėmis ligomis, taip pat suaugusiesiems, kuriuos uodai sukando pirmą kartą (žinoma, tokį scenarijų įsivaizduoti – labai sunku).
Taip pat uodams sugėlus gali pasireikšti Skeeterio sindromas – alerginė reakcija į uodų įkandimus, dėl kurios sugeltos vietos stipriai įkaista ir patinsta.
Kaip atrodo uodų įkandimai? Aprašymas ir nuotraukos
Po uodų atakų ant odos atsiranda paburkusių, rausvų arba raudonų odos iškilimų. Oda aplink guzelį taip pat dažnai būna paraudusi. Šie požymiai dažnai pastebimi nuo įkandimo praėjus vos kelioms minutėms.
Nepageidaujamas odos reakcijas sukelia uodo seilės: jas vabzdys sušvirkščia į odą. Seilės veikia kaip anestetikas: žmogui neleidžia pajusti skausmo, antra, pačiam uodui padeda greičiau prisisiurbti kraujo.
Kaip apsisaugoti nuo uodų įkandimų?
- Specialūs tinkleliai nuo uodų. Visų pirma ant langų reikia įsirengti tinklelius nuo uodų: tai bene efektyviausia apsisaugojimo priemonė.
- Repelentai. Jei laiką leidžiate ir nakvojate gamtoje, prieš miegą pasistenkite sugauti visus uodus, o taip pat naudokite repelentus.
Blakių įkandimai po nakties
Blakės – tai smulkūs, iki kelių centimetrų ilgio kraują siurbiantys vabzdžiai. Jos dažniausiai apsigyvena šalia žmogaus miegamajame: patalynėje, tarp čiužinio siūlių, balduose ir t. t. Blakės įsikuria mažuose plyšeliuose, todėl joms lengva migruoti nepastebėtoms.
Net jei ir preciziškai laikotės higienos, blakių ne visada paprasta išvengti: jas į namus galime parsinešti su kelioniniu bagažu, dėvėtais drabužiais ar naudotais baldais. Šie kenkėjai išlenda naktį ir žmogaus krauju maitinasi jam miegant.
Kaip atrodo blakių įkandimai? Aprašymas ir nuotraukos
Daugelis žmonių nejaučia patalinių blakių gėlimo. Labiau tikėtina, kad įkandimų žymes pastebėsite dienos metu, kai ant odos atsiras raudonų, niežtinčių iškilimų.
Kartais jie atsiranda tik po kelių dienų. Blakių įkandimų dažniausiai bus vienas šalia kito tose vietose, kur jūsų oda naktį buvo atvira: t. y. ant veido, kaklo, rankų, plaštakų, pečių bei kojų.
Daugelis blakių įkandimus maišo su uodų, tačiau jei ant patalynės matote kraujo ir rudų dėmių, jaučiate nemalonų salstelėjusį kvapą, neabejokite, kad namuose apsigyveno blakės.
Kaip apsisaugoti nuo blakių įkandimų?
- Palaikykite švarą miegamajame. Blakės nemėgsta švaros, todėl dažnai skalbkite patalynę, valykite miegamojo paviršius ir pan.
- Naudokite specialius čiužinių užvalkalus.
- Atsikratykite nenaudojamų daiktų, taip pat venkite įsigyti ir į namus parsinešti dėvėtą nešvarią tekstilę, kitų žmonių reikmenis.
- Jei norite greito ir profesionalaus rezultato, nedelsdami kreipkitės į „Sterilus“ komandą: taikome visai šeimai ir augintiniams saugius blakių naikinimo sprendimus, paslaugoms suteikiame 100 % garantiją.
Beje, uždelsti naikinti blakių nereikėtų: viena blakė per savo gyvenimą sudeda net iki kelių šimtų kiaušinėlių!
Blusų įkandimai po nakties
Skirtingai nuo uodų ar patalinių blakių, blusas gali būti kur kas sunkiau pastebėti būtent dėl jų smulkumo. Vos 1–4 mm dydžio vabzdžio atakos gali sukelti itin nemalonius simptomus. Įdomu tai, kad blusos mieliau gelia gyvūnams, tačiau jei jų šalia nėra, blusoms tam, kad išgyventų, tenka misti žmonių krauju.
Kaip atrodo blusų įkandimai? Aprašymas ir nuotraukos
Blusų įkandimai – tai mažos raudonos dėmės, aplink įkandimo centrą galinčios turėti žiedą / apskritimą (kaip kad Laimo ligos atveju). Dažniausiai įkandimų būna bent po kelis, jie išsirikiavę grupėmis arba eilutėmis.
- Blusos dažniausiai gelia į kojas iki blauzdų, tačiau jų įkandimų gali pasitaikyti ir ties keliais, alkūnėmis, juosmeniu, pažastimis ir kirkšnimis.
- Blusų sugeltas kūno vietas niežtės, oda aplinkui sudirgs, nes daugelio žmonių organizmas blusų seiles identifikuoja kaip alergeną.
Kaip apsisaugoti nuo blusų įkandimų?
- Gyvūnų priežiūra. Pirmoji pagalba ant kūno pastebėjus blusų įkandimų – imtis kruopštesnės augintinių priežiūros. Gyvūnus išmaudykite, kailį išpurkškite / ištrinkite specialius antiparazitiniais preparatais ar nupirkite antkaklį.
- Siurbimas dulkių siurbliu. Taip pat būtina tvarkyti namus: išpurtyti (pagal galimybes – ir išplauti) kilimus ir kilimėlius, gyvūnų guolius.
- Kreipkitės į „Sterilus“ komandą. Jei norite blusų atsikratyti greitai ir efektyviai, susisiekite su mumis. Paslaugoms suteikiama garantija: blusų atsikratysite visam laikui.
Jei po nakties pastebėjote įkandimų, nedelskite, kuo greičiau konsultuokitės su mūsų komanda: patarsime, kaip atsisveikinti su visais namų kenkėjais.