Blusų įkandimai: kaip juos atpažinti ir efektyviai gydyti? 

blusa kanda žmogui

Blusų įkandimai, tai maži paraudimai ir odos iškilimai, atsirandantys įgėlus šiems mažiems kenkėjams, mintantiems jūsų krauju.

Blusos (tiek patelės, tiek ir patinėliai) minta krauju (lervos – suaugusių blusų išmatomis). Patelės tik pasimaitinusios subręsta ir deda kiaušinėlius. 

Blusas naikinti patariama dėl jų per kraują su seilėmis perduodamų infekcijų, platinamų parazitų. 

Trumpai susipažinkime su blusomis

Blusos – maži besparniai vabzdžiai. Jos yra rudos arba juodos spalvų, kūnelis – plokščias. Blusos turi 6 kojas, tvirtus nagus, leidžiančius įsikibti į šeimininką, ir burną, kuri padeda perverti odą ir maitintis krauju. Blusos burnos organai yra pjaunamieji, duriamieji ir čiulpiamieji. 

Blusų užpakalinės kojos yra ilgesnės ir stipresnės, lyginant su vidurinėmis ir priekinėmis kojelėmis. Būtent dėl galinių kojelių blusos gali nušokti iki 30 cm. 

Pasaulyje iš viso yra daugiau nei 2,5 tūkst. blusų rūšių, o Lietuvoje jų priskaičiuojama per 20. Labiausiai paplitusios šuninės, kačių, smulkiųjų graužikų bei žmoginės blusos. 

blusų įkandimai

Kur yra aptinkama blusų?

Ideali terpė blusoms veistispaukščių lizdai ir gūžtos, graužikų buveinės, taip pat gyvenamosios patalpos. Lauke blusos įsikuria vėsiose, drėgnose, šešėlių apsuptose vietose. Taip pat kartais jos gali gyventi aplink medžius, tarp lapų, aukštoje žolėje, krūmuose. Gyvūnams vaikštant po šias vietas, blusos ant jų užšoka.

Patekusios į namus, blusos gali nušokti nuo užkrėsto gyvūno ir susirasti saugią slėptuvę. Dėl to jų dažnai aptinkama balduose, kilimuose, grindų plyšiuose, lovoje, patalynėje ir kt.

Apie tai – mūsų straipsnyje Blusos lovoje ir namuose. Blusos apsigyvena aplink šunų, kačių ir kitų gyvūnų ausis, kaklą, ant nugaros ir pilvo. 

Ar blusos kanda žmonėms?

Dažnai užduodamas klausimas – ar blusos kanda žmonėms? Atsakymas – taip, tačiau blusų, kurios dažniausiai atakuoja šunis ir kates, rūšys ant žmonių odos negyvena. 

Paprasta priežastis – šunys ir katės turi daug daugiau plaukų nei žmonės. Blusoms tiesiog patinka daug kailio turintys gyvūnai, nes tarp tankių plaukų joms lengva pasislėpti ir maitintis. 

Blusų įkandimai: kaip jie atrodo ir kaip juos atpažinti?

Taigi, kaip atrodo blusos įkandimas? Visų pirma įkandus blusai susiformuoja nedidelis guzelis, toje vietoje odos spalva būna pakitusi. Paprastai blusų sugeltos vietos stipriau netinsta, kaip kad sugėlus uodams. Aplink sugeltą vietą gali atsirasti žiedas (panašiai kaip susirgus Laimo liga). Blusų įkandimai gali būti išsidėstę tiesia linija arba chaotiškai.  

  • Kur dažniausiai blusos įgelia? Blusos įkandimas žmogui dažniausiai aptinkamas ant kojų – ypač pėdų, blauzdų ir kulkšnių. Blusų įkandimų retai kada pastebima aukščiau kelių.
  • Kaip žinoti, ar tai kurio nors kito kraujasiurbio vabzdžio, ar blusos įkandimai? Labai svarbu apžiūrėti gyvūnus. Jei augintis kasosi, draskosi, kandžioja kailį intensyviau nei įprastai, tapo neramus, verta patikrinti, ar jo kailyje neapsigyveno blusos. O jei ant savo kojų pastebėsite įkandimų žymių, tikimybė, kad jus užpuolė blusos – dar didesnė. 
  • Ar naikinti blusas yra sudėtinga? Savarankiškai išnaikinti blusas namuose gali būti sudėtinga, nes jas sudėtinga pastebėti ir aptikti, jos greitai ir toli nušokuoja, todėl kviečiame užsiregistruoti konsultacijai ir profesionaliam blusų naikinimui

kaip atrodo blusos įkandimas

Kokie simptomai gali pasireikšti blusai įkandus žmogui?

Blusų įkandimo simptomai yra skirtingi. Jei blusa yra infekuota arba žmogui pasireiškė alerginė reakcija, simptomai gali būti sunkesni.

Tipiniai blusų įkandimo simptomai 

  • niežulys;
  • odos sudirgimas;
  • pakitusios spalvos žiedas aplink įkandimo vietą. 

Sunkesni blusų įkandimo simptomai

  • alerginė reakcija, kurios simptomai – dilgėlinė, bėrimas, dusulys ar kūno tinimas;
  • užsikrėtimas blusų pernešamomis ligomis. Simptomai – karščiavimas, galvos, kūno, pilvo skausmai, pykinimas, svorio kritimas, galvos svaigimas, silpnumas ir kt. 

Kodėl blusų sugeltas vietas niežti?

Maitindamasi krauju, blusa į jūsų kraują išskiria seiles, jas organizmas atpažįsta kaip alergeną. Tada imuninė sistema įkandimo vietą transportuoja histaminą (biologiškai aktyvią medžiagą, mediatorių, atsakingą už imuninį atsaką), padedantį iš organizmo pašalinti alergeną. 

Būtent dėl histamino blusų įkandimus pradeda niežėti, sugeltos vietos patinsta. Daugelis žmonių blusų įkandimams yra alergiški. 

blusų įkandimai žmogui

Kaip gydyti blusų įkandimus?

Įprastai blusų įkandimai žmogui pavojaus nekelia, tad nereikia ir kažkaip specialiai jų gydyti. 

Odos niežulį ir diskomfortą sumažinti padės nereceptiniai vaistai nuo blusų įkandimo – specialūs kremai po vabzdžių įgėlimo arba vaistai nuo alergijos (antihistamininiai vaistai). Taip pat tinka ir hidrokortizono tepalas, sumažinantis niežulį ir patinimą.

Jokiu būdu nekasykite įgeltų vietų, nes didėja rizika perduoti infekciją. Jei kasėtės ir pažeidėte odą, sugeltą vietą švariai nuplaukite, dezinfekuokite ir užklijuokite ant jos pleistrą. 

Kaip gydyti blusų įkandimus naminėmis priemonėmis?

  • Ledas. Šalti kompresai mažina uždegimą, skausmą, patinimą ir niežulį. Ledo kompresą ant sugeltos vietos reikėtų palaikyti bent 10 min. 
  • Alavijų (alijošiaus) gelis. Natūraliame alavijų lapų gelyje yra salicilo rūgšties, kuri malšina niežulį ir skausmą. Patogu tai, kad alavijų gelį galima tepti tiesiai ant žaizdelės.
  • Ramunėlių arbata. Ramunėlių žieduose yra terpenoidų ir flavonoidų – natūralių cheminių medžiagų, pasižyminčių antioksidacinėmis ir antihistamininėmis savybėmis. Ant įkandimo vietos dėkite karštame vandenyje išmirkytą ir nusausintą arbatos pakelį. 
  • Medus. Medus taip pat turi niežulį ir skausmą mažinančių savybių, fermento katalazės, padedančio gydyti nedidelius uždegimus. Medaus galima tepti tiesiai ant įkandimų, o po kurio laiko juos nuplauti drungnu vandeniu. 

blusos įkandimas

Primename, kad bene vienintelis patikimas būdas atsisveikinti su šiais kraujasiurbiais – profesionalus blusų naikinimas

Call Now Button