Kaip atpažinti dulkių erkučių įkandimus ir apsisaugoti nuo alergijos?
Mūsų namų aplinkoje knibžda daugybė smulkių gyvių, kurių daugelio net nematome plika akimi. Vieni iš jų – dulkių erkutės (kitaip – lovos erkutės arba patalynės erkutės). Nors jos nematomos, jų poveikį žmonės gali stipriai pajusti, ypatingai tie, kuriuos vargina alergija dulkių erkutėms.
Jeigu dažnai varva nosis, niežti akis ar kankina dusulys, tai gali būti ne peršalimas, o dulkių erkučių alergijos simptomai. Tokie pojūčiai ypač sustiprėja naktį, kai esame arčiausiai pagrindinių erkėms palankių vietų: čiužinių, pagalvių ar kilimų.
Daugelis mano, kad raudonos dėmelės ant odos yra patalynės erkučių įkandimai, tačiau šie voragyviai žmogaus nekanda. Odos dirginimą sukelia jų išskiriami baltymai, esantys išmatose ar dulkėse, o ne tiesioginis kontaktas.
Kaip atpažinti dulkių erkučių įkandimus ir alergiją joms, kaip sumažinti jų kiekį namuose bei kokios priemonės – nuo valymo iki purškalų nuo dulkių erkučių tikrai veikia? Apie visa tai – toliau straipsnyje.
Turinio rodyklė
Kas apskritai yra tos dulkių erkutės?
Dulkių erkutės – tai mikroskopiniai voragyviai, dažniausiai aptinkami mūsų namų dulkėse. Jos dar vadinamos lovos erkutėmis arba patalynės erkutėmis, nes dažniausiai veisiasi minkštuosiuose baldų audiniuose, čiužiniuose, patalynėje ir kituose šiltuose, drėgnuose kampeliuose.
Šių padarėlių charakteristikos:
- Yra vos 0,2–0,4 mm dydžio, permatomi, ovalo formos, neturintys sparnų.
- Minta negyvomis žmogaus ar gyvūnų odos ląstelėmis (pleiskanomis).
- Gali išgyventi iki 2 mėnesių, priklausomai nuo aplinkos sąlygų.
Kur jos slepiasi dažniausiai?
Didžiausia dulkių erkučių koncentracija aptinkama:
- Minkštuose balduose;
- Kilimuose (ypač ilgų plaukelių);
- Čiužiniuose, patalynėje;
- Užuolaidose;
- Minkštuose vaikų žaisluose.
Kaip dažnai dulkių erkutės yra aptinkamos mūsų namuose?
Namų dulkių erkės yra labai dažnas svečias kiekvieno mūsų namuose. Tyrimai rodo, kad:
- Net 84 % JAV namų ūkių buvo aptiktos dulkių erkutės, tad tikėtina, kad padėtis Lietuvoje labai panaši.
- 5–30 % žmonių gali būti joms alergiški, tačiau tikrieji skaičiai gali būti dar didesni.
- Pavyzdžiui, Vokietijoje alergija dulkių erkutėms diagnozuojama net 1 iš 4 žmonių.
Dulkių erkučių įkandimai
Daugelis esame įsitikinę, kad po nakties ant odos pastebimos raudonos dėmės – tai dulkių erkučių įkandimai. Tačiau šiems miniatiūriniams voragyviams žmogaus oda tikrąja žodžio prasme neįkandama.
Iš tikrųjų odą sudirgina ir šalutines reakcijas (paraudimą, bėrimus, niežulį) nulemia dulkių erkių alergenai. Dulkių erkučių išskiriamame sekrete ir išmatose yra baltymų, kurie jautresniems žmonėms ir sukelia alergijos simptomus.
Kaip atrodo dulkių erkučių įkandimai?
Nors dulkių erkutės nekanda žmogaus odos, jų išskiriami alergenai gali sukelti stiprias odos reakcijas. Įkvėpus dulkių erkučių alergenų ar turint su jais kontaktą, ant odos gali atsirasti bėrimų, kurie dažniausiai yra labai panašūs į atopinį dermatitą (egzemą):
- Maži, raudoni, niežtintys taškeliai;
- Gali pasitaikyti tiek pavieniai, tiek susitelkę į didesnes grupes;
- Dažniausiai pasireiškia naktį arba ryte – kai ilgai gulima lovoje, kur susikaupusios dulkių erkutės.
Kai kurie žmonės šiuos bėrimus painioja su uodų ar blusų įkandimais, tačiau dulkių erkučių atveju niežėjimas stipresnis, o bėrimai labiau išplitę, ypač ant šlaunų, rankų, pilvo ar nugaros.
Kaip gydyti dulkių erkučių įkandimus?
Dulkių erkučių sukelti simptomai gali būti nemalonūs, tačiau dažniausiai juos galima palengvinti paprastomis priemonėmis:
- Kremai, losjonai. Naudokite niežulį mažinančius kremus, pavyzdžiui, sudėtyje turinčius hidrokortizono. Taip pat tinka ir anestetiniai kremai, mažinantys diskomfortą.
- Vaistai nuo alergijos. Jei niežulys – labai intensyvus, gali prireikti gerti antihistamininius vaistus.
- Natūralios priemonės. Taip pat galite išbandyti ir natūralius preparatus, pavyzdžiui, alavijų gelį.
Jei simptomai nepraeina ar pasikartoja dažnai, verta pasikonsultuoti su gydytoju. Ypač jei įtariate, kad dulkių erkučių įkandimai ar alergija dulkių erkutėms trikdo miegą, kvėpavimą ar kasdienę savijautą.
Alergija dulkių erkutėms: kokie yra požymiai?
Dulkių erkutės dažniausiai sukelia kvėpavimo takų, odos ir bendro pobūdžio simptomus. Jų stiprumas priklauso nuo individualaus jautrumo bei sąlyčio su patalynės erkutėmis intensyvumo.
Dažniausi požymiai:
- Nuovargis ir energijos stoka. Ilgainiui gali pasireikšti ir miego sutrikimai – tai nulemta nuolatinio alergenų poveikio, ypač miegant.
- Kvėpavimo takų reakcijos: čiaudulys, nosies užgulimas, kosulys, švokštimas ar net dusulys. Kai kuriais atvejais – spaudimo jausmas krūtinėje.
- Akių ir odos sudirgimas: akių niežulys, ašarojimas, niežintys bėrimai, odos paraudimas ar išsausėjimas.
Jei šie simptomai sustiprėja būnant lovoje ar pablogėja naktį, labai tikėtina, kad juos sukelia lovos erkutės arba patalynės erkučių alergenai – išsivysto alergija dulkių erkutėms.
Kaip namuose sumažinti patalynės erkučių populiaciją ir sušvelninti alergijos dulkių erkutėms simptomus?
Visos dulkių erkučių populiacijos sunaikinti neįmanoma, tačiau stipriai sumažinti šių kenkėjų kiekį tikrai galite. Alerginės reakcijos stiprumas priklauso nuo kontakto su alergenais intensyvumo, t. y. kuo mažiau dulkių erkučių bus Jūsų namuose, tuo silpnesnius alergijos simptomus jausite.
Koks alergijos dulkių erkutėms gydymas veiksmingiausias, padės nuspręsti gydytojas. O mes dalijamės praktiniais patarimais, ką galite padaryti patys, savo namų aplinkoje, be sudėtingų priemonių ar ilgų pasiruošimų.
Veiksminga 3 žingsnių sistema kovai su dulkių erkutėmis
Bene efektyviausias būdas kovoti su alergija dulkių erkutėms – pagerinti namų oro kokybę. Lovos erkutės mėgsta šiltą ir drėgną aplinką, kurioje gali greitai daugintis, todėl svarbu sukurti joms nepalankias sąlygas:
- Oro sąlygų stebėjimas. Pirmiausia įsivertinkite situaciją – ar namuose palaikomas tinkamas mikroklimatas. Tokie parametrai kaip temperatūra ir santykinė drėgmė lemia, ar dulkių erkutės galės veistis. Optimalu palaikyti 20–50 % drėgmės lygį.
- Oro sausinimas. Jei drėgmės per daug, apsvarstykite oro sausintuvo naudojimą. Tai padeda ne tik pažaboti dulkių erkučių plitimą, bet ir sumažina pelėsio bei kitų patogenų atsiradimo riziką.
- Oro valymas. Aukštos kokybės oro valytuvai sumažina dulkių, alergenų, žiedadulkių, pelėsių sporų ir kitų patogenų kiekį ore. Patogu rinktis ir sausintuvo bei oro valytuvo funkciją vienijantį įrenginį, kuris vienu metu palaiko tinkamą mikroklimatą ir valo orą – tai ypač aktualu jautresniems ar alergiškiems žmonėms.
Namų aplinkos pritaikymas alergiją dulkių erkutėms turinčiam žmogui
Norint sumažinti kontaktą su dulkių erkutėmis, svarbu peržiūrėti, kas namuose kaupia dulkes ir alergenus. Erkutės dažniausiai įsikuria minkštuose, šiltuose, drėgmę sugeriančiuose paviršiuose, todėl verta atsisakyti kai kurių įprastų sprendimų ir pakeisti juos higieniškesnėmis alternatyvomis.
- Patalynė ir tekstilė. Lovos erkutės ypač mėgsta čiužinius, pagalves ir antklodes. Naudokite antialerginius užvalkalus, o vietoj pūkinių pagalvių ir antklodžių rinkitės sintetines, kurias galėsite skalbti aukštoje temperatūroje.
- Minkšti baldai – tikras dulkių ir patalynės erkučių prieglobstis. Vietoj jų rinkitės medinius, odinius, plastikinius ar pintus. Tokius paviršius lengva valyti, jie nekaupia dulkių.
- Langų tekstilė. Jei įmanoma, tradicines užuolaidas keiskite roletais, žaliuzėmis ar lengvai skalbiamomis medžiagomis.
- Kilimai ir dekoracijos. Atsisakykite vilnonių, avikailio gaminių, dekoratyvinių kilimų ir kilimėlių. Jei kai kuriuos paliekate, būtinai reguliariai skalbkite ir džiovinkite saulėje.
- Vaikų kambaryje dulkių erkės dažnai įsikuria lovose, čiužiniuose ar minkštuose žaisluose. Jei vaikas alergiškas, verta apsvarstyti galimybę sumažinti minkštų žaislų kiekį miego zonoje. Švara vaikų kambaryje yra ypač svarbi, nes alergija dulkių erkutėms vaikui gali pasireikšti stipriau nei suaugusiam.
Tekstilės priežiūros patarimai, padėsiantys sumažinti dulkių erkučių populiaciją
Reguliarus skalbimas yra viena svarbiausių prevencijos priemonių:
- Patalynė ir čiužinio užvalkalai turėtų būti skalbiami bent kartą per savaitę 60 °C temperatūroje – tai temperatūra, kuri padeda sunaikinti tiek dulkių erkutes, tiek jų išskiriamus alergenus. Ne rečiau nei kas porą mėnesių verta išskalbti ir antklodes, pagalves, lovatieses, čiužinio užvalkalus bei kitą miegamojo tekstilę.
- Pliušiniai žaislai, ypač laikomi lovose, taip pat turėtų būti skalbiami bent kartą per savaitę. Kartais dar galima išgirsti patarimą žaislus šaldyti, tačiau tai nepadeda pašalinti alergenų – todėl skalbimas aukštoje temperatūroje yra patikimesnis sprendimas.
- Jei turite ilgesnį laiką sandėliuotų drabužių, prieš vėl dėvint juos būtinai išskalbkite – dulkių erkės gali būti įsikūrusios ir spintoje.
- Jeigu įmanoma, naudokite skalbinių džiovyklę ir džiovinkite tekstilę aukštoje temperatūroje – tai dar vienas būdas sumažinti alergenų kiekį ir nebeleisti erkutėms lovoje plisti.
Patalpų valymas ir siurbimas
Kad dulkių erkutės nesikauptų, namus būtina reguliariai prižiūrėti. Vienas svarbiausių žingsnių – drėgnas valymas, kurio metu dulkės nesukyla į orą. Bent kartą per savaitę paviršius nuvalykite drėgna šluoste ar specialiomis šluostėmis, ypač miegamojo zonoje.
Ne rečiau nei kartą per savaitę išsiurbkite visus namus, skirdami daugiau dėmesio čiužinių ir minkštųjų baldų siūlėms – ten erkutės kaupiasi dažniausiai. Geriausiai veikia dulkių siurbliai su HEPA filtrais, kurie sulaiko net smulkiausius alergenus. Po siurbimo pravartu išvėdinti namus bent 30 minučių, kad išsisklaidytų ore sklandantys alergenai.
Ypač veiksmingas būdas – valymas garais. Karštų garų valytuvai padeda naikinti dulkių erkutes be chemikalų. Jais galima valyti kilimus, čiužinius, antklodes, pagalves ar kitus tekstilės gaminius, kuriuose kaupiasi alergenai.
Jei esate alergiškas dulkių erkutėms, siurbdami dėvėkite kaukę arba respiratorių, kad įkvėptumėte kuo mažiau dulkių. Jei įmanoma, šį darbą geriau patikėti kitam šeimos nariui.
Cheminės ir natūralios priemonės dulkių erkutėms naikinti
Norint sumažinti dulkių erkučių populiaciją ir išvengti alergijos dulkių erkutėms, galima naudoti specialias chemines ar natūralias priemones. Jos dažniausiai purškiamos arba barstomos ant audinių, tekstilės gaminių, čiužinių ar baldų, kur erkės mėgsta slėptis.
- Cheminės priemonės (insekticidai). Dulkių erkėms naikinti naudojami įvairūs junginiai, tokie kaip benzilbenzoatas, permetrinai, piretroidai, karbamatai ir kt. Nors šios medžiagos veiksmingos, jas reikėtų naudoti atsargiai, ypatingai jei namuose yra vaikų ar augintinių.
- Buitinės priemonės. Kai kurie žmonės renkasi paprastesnes alternatyvas, pavyzdžiui: valgomoji soda, druska, citrinų rūgštis, vandenilio peroksidas, boraksas (boro rūgštis). Šios medžiagos gali padėti sumažinti dulkių erkutėms palankią terpę, tačiau jų poveikis trumpalaikis.
- Natūralūs purškalai. Vis daugiau dėmesio sulaukia ir natūralus purškalas nuo dulkių erkučių, kurio sudėtyje – tik bioetanolis ir eteriniai aliejai (pvz., arbatmedžių, levandų, eukaliptų ar cinamono). Tyrimai rodo, kad tokie purškalai gali būti gana veiksmingi. Be to, jie saugūs žmonėms, gyvūnams ir aplinkai.
Mūsų komanda gali padėti išsirinkti saugiausias ir veiksmingiausias dulkių erkučių šalinimo priemones Jūsų namams – kviečiame pasitarti!
Ką daryti, jei niekaip nepavyksta susidoroti su dulkių erkutėmis?
Jei dulkių erkučių įkandimai ar alergijos simptomai niekaip neslūgsta, o namuose vis dar randate dulkių erkučių požymių – verta ieškoti efektyvesnių sprendimų.
Norite atsikratyti dulkių erkučių visam laikui ir pagerinti gyvenimo kokybę? Siūlome nemokamą konsultaciją, kurios metu padėsime įvertinti Jūsų situaciją ir rasti tinkamiausią sprendimą.