Kaip atrodo tarakonai ir kokios jų rūšys yra labiausiai paplitusios? 

tarakonas namie ant čiaupo

Tarakonas – tai vienas dažniausių ir, pripažinkime, nemaloniausių namų kenkėjų. Kai kurie jais tiesiog bjaurisi, kiti žmonės bijo, taip pat nerimauja dėl tarakonų pernešamų ligų ir jaučia gėdą ar net kaltę. 

Tačiau su savo „priešais“ gerai susipažinus, juos ir įveikti bus lengviau. Taigi, aptarkime kaip atrodo tarakonai? O kaip visam laikui atsisveikinti su šiais namų kenkėjais?

Kaip atrodo tarakonai?

Trumpai apžvelgsime, kaip atrodo pagrindinės tarakonų kūno dalys:

  • Sparnai. Tarakonų išvaizda – išskirtinė, jiems būdingi keli pagrindiniai bruožai. Nors tarakonai dažniausiai skraidyti negali, bet visi jie be išimties turi sparnelius. Priklausomai nuo rūšies, sparnų dydis skiriasi. Pavyzdžiui, amerikinio tarakono sparneliai gerai išsivystę, o štai vokiškų tarakonų sparnai skraidymui visai nepritaikyti. 
  • Kojos. Tarakonai turi 6-ias dygliukais padengtas kojas, padedančiais jiems greitai ropoti ir lipti įvairiais paviršiais, net ir sienomis bei lubomis. Ant kojų esantys dygliai palengvina sukibimą, padeda jiems judėti, tad kenkėjai gali lengvai landyti net ir po siauras ertmes. 
  • Burna. Tarakonų burnos struktūra pritaikyta kramtysi ir gelti. Jų burna yra nukreipta žemyn, todėl jie lengviau gali maitintis įvairiomis organinėmis medžiagomis – maisto likučiais, popieriumi ir kt. 
  • Priešnugarėlė (lot. Pronotum). Tai į skydą panaši plokštelė, dengianti tarakono krūtinę. Ši apsauginė „konstrukcija“ tarnauja kaip šarvai, nuo potencialios žalos apsaugantys gyvybiškai svarbius vabzdžių organus. 
  • Antenos. Tarakonai turi ilgas, plonas antenėles, išsikišusias virš jų galvų. Šios antenos – tai jutimo organai, pasitelkiami fiksuoti aplinkos pokyčius: aptikti maistą, kitus tarakonus ar potencialius priešus. 

Maži tarakonai, arba kitaip – nimfos 

Jei pastebėsite, kad po namus laksto maži tarakonai, gali būti, kad tai tiesiog tam tikra rūšis, kurios atstovai ir šiaip yra smulkesni, tačiau tai gali būti ir įprastų tarakonų nimfos. 

Nimfos yra jauni tarakonai, panašūs į suaugusiuosius, tik tiek, kad jų sparneliai ir dauginimosi organai dar neišsivystę. Šie maži tarakonai daug kartų neriasi ir augdami palieka išnaras (išorinius skeletus). 

Priklausomai nuo rūšies bei gyvenimo ciklo etapo, nimfos gali būti įvairių dydžių ir spalvų, tačiau dažniausiai jos vis tiek primena miniatiūrines suaugusių tarakonų versijas.

Taip pat tie mūsų pastebėti maži tarakonai gali būti patinėliai: suaugusios patelės įprastai yra didesnės už savo partnerius. 

maži tarakonai nimfos

Kaip atpažinti, kad patalpose apsigyveno tarakonai? 

Pavyzdžiui, vien Lietuvoje aptinkama maždaug  19 tūkst. vabzdžių rūšių, tad kartais tikrai galime suabejoti, ar tikrai matėme tarakoną. 

Taigi, nors tarakonai turi panašumų su kitais vabzdžiais, yra specifinių juos atpažinti padedančių savybių ir ypatumų. 

  • Spalva ir forma. Tarakonų kūnas įprastai yra plokščias, jie yra tamsiai rudos arba juodos spalvų. Pagal ovalo formos kūną tarakonus galima supainioti su kitais vabalais ar svirpliais, tačiau tarakonai neturi sukietėjusių priekinių sparnų, būdingų vabalams, taip pat neskleidžia jokio garso, kaip kad svirpliai. 
  • Elgsena. Tarakonai – naktiniai vabzdžiai. Dienos metu jie mieliau slepiasi tamsiose, nuošaliose vietose, pavyzdžiui, po plautuvėmis, rūsiuose ir kt., o tik naktį leidžiasi į maisto paieškas. Jei įjungus šviesą pastebėsite sprunkančius vabzdžius, didelė tikimybė, kad tai buvo tarakonai. 
  • Išmatos ir kvapas. Tarakonų išmatos yra smulkios, tamsios spalos, primenančios maltą kavą ar čili pipirų dribsnius. Be to, tarakonai skleidžia tam tikrą nemalonų nešvaros kvapą, kuris intensyvesnis ten, kur didesnė kenkėjų kolonija. 
  • Tarakonų kiaušinėliai. Kiaušinėliai paprastai būna kapšeliuose, dar vadinamose otekomis. Jie yra maži, rusvi arba rudi, pupelės formos, įprastai nuo 5 iki 13 mm ilgio. Dažniausiai tarakonų kiaušinėlių galima aptikti slaptose vietose, pavyzdžiui, plyšiuose, už prietaisų, giliai spintelių viduje ir pan. 

Apsaugokite savo namus nuo tarakonų – atvykstame nedelsiant!
Profesionalus naikinimas 100% garantija visoms paslaugoms Saugūs sprendimai šeimai ir augintiniams

tarakonai lenda iš po akmens

Labiausiai paplitusios tarakonų rūšys 

Pasaulyje iš viso priskaičiuojama per 4 tūkst. tarakonų rūšių, visi jie priklauso 5 šeimoms. Mūsų žemyne aptinkama 15 tarakonų rūšių, o štai Lietuvoje labiausiai paplitusios 3 tarakonų rūšys:

  1. Rudasis tarakonas (kitaip – prūsokas, vokiškasis tarakonas, Blattella germanica). Tai smulkesni tarakonai, lyginant su amerikiniais. Jų kūnas įprastai būna 12–15 mm ilgio. Jie yra tamsiai rudos spalvos, o ties krūtinės ląsta galima pastebėti dvi juosteles. Sparnai būna tokio pat ilgio kaip ir kūnas ar net ilgesni. Rudieji tarakonai turi lipnias kojų pagalvėles, palengvinančias laipiojimą. 
  2. Juodasis (rytietiškas) tarakonas (Blattella orientalis). Pastarieji dar žinomi kaip „vandens blakės“. Jie yra tamsiai rudi arba juodi, blizgūs, šiek tiek stambesni už ruduosius. Kūnas – 25–30 mm ilgio. Šios rūšies tarakonų patelės neturi sparnų, o patinėlių dengia didžiąją dalį pilvo. 
  3. Amerikinis tarakonas (Periplaneta americana). Tai vieni didžiausių tarakonų, kurių ilgis gali siekti net iki 45 mm, nors smulkesni vabzdžiai gali būti ir ~28 mm. Jie yra raudonai rudos spalvos, turi gerai išsivysčiusius sparnus (patinėlių – ilgesni už patį kūną) ir netgi geba skraidyti.

Kaip išnaikinti tarakonus?

Dabar, kai jau išmokote atpažinti tarakonus, labai svarbu imtis veiksmų, kad atsikratytumėte jų nemalonios draugijos. 

Taigi, kaip tarakonus išprašyti iš savo namų? Tam skirti specialūs insekticidai, pagalbinės priemonės – lipnios gaudyklės tarakonams. 

Tiesa, šiuos parazitus galima naikinti ir naminėmis priemonėmis – valgomąja soda ir kt., tačiau tokiu atveju nėra jokių garantijų, tarakonai gali labai greitai sugrįžti. 

Išsamų gidą, kaip išnaikinti tarakonus, rasite čia. Tačiau jei nenorite teptis rankų ir norite gero ir ilgalaikio rezultato, kreipkitės į „Sterilus“ komandą tarakonų naikinimui

Mūsų ilgametė patirtis ir jos metu išdirbti metodai leidžia tarakonus išnaikinti greitai, saugiai visiems namiškiams ir, svarbiausia, visam laikui. 

Apsaugokite savo namus nuo tarakonų jau šiandien! 100% garantija visoms paslaugoms Saugūs sprendimai šeimai ir augintiniams Gaukite nemokamą konsultaciją
Call Now Button